Wczytywanie ...

Nowa biologia Bruce’a Liptona

„Biologia przekonań” Bruce’a Liptona to jedna z najlepszych książek z tematyki wpływu umysłu na ciało, jakie do tej pory czytałam. Co czyni ją tak wyjątkową? Olbrzymia wiedza naukowa Liptona, która potwierdza ogromny wpływ naszego świadomego nastawienia, a także tego, co mamy zakodowane w podświadomości, na nasze zdrowie i życie. Choć ścisłe relacje umysł-ciało nie są żadnym nowym odkryciem, wszak już tysiąc lat temu wspominał o tym choćby Awicenna, to jednak nie wszyscy o tym pamiętają. A już na pewno niewielu świadomie korzysta z tej wiedzy.

W tym miejscu pragnę się z Wami podzielić kilkoma przemyśleniami autora, które wydały mi się szczególnie ważne.

Myśli jako forma energii są odczytywane na poziomie fizycznym przez nasze ciało.

Białka receptory obecne w błonie komórkowej potrafią odczytywać pola energetyczne (jak światło, dźwięk, fale radiowe) [Tsong 1989]. Tak jak biologiczne zachowanie może być podatne na wpływ fizycznych molekuł typu penicylina, może być ono również kontrolowane przez niewidoczne siły, włączając w to myśli…

Myśli, czyli energia umysłu, wpływają bezpośrednio na to, jak fizyczny mózg kontroluje fizjologię ciała.

Faktem jest, że wykorzystanie mocy twojego umysłu może być bardziej efektywne niż farmaceutyki. (…) energia jest bardziej wydajnym środkiem wpływającym na materię, niż związki chemiczne.

Jesteśmy tak zaprogramowani, że nasze komórki muszą wykonywać przede wszystkim instrukcje pochodzące od szefa systemu nerwowego, czyli naszej głowy, nawet jeśli te sygnału są w konflikcie ze stymulacją lokalną. Dlatego też „przekonania kontrolują biologię!”

Najlepszym na to dowodem jest efekt placebo i nocebo.

Stres bardzo mocno wpływa na organizm.

Dla organizmu niezwykle ważnym jest, aby nie był w permanentnym stresie, który jest niczym innym jak reakcją obronną organizmu na zagrożenie z otoczenia.

(…) utrzymywana dłużej reakcja obronna zahamowuje wytwarzanie energii podtrzymującej życie. Im dłużej trwasz w trybie obronnym, tym bardziej ograniczasz swój wzrost.

Hormony stresu są tak efektywne w ograniczaniu funkcji systemu odpornościowego, że lekarze przepisują je osobom otrzymującym przeszczepy, aby ich system immunologiczny nie odrzucił obcej tkanki.

Co ważne, nie wystarczy tylko pozbyć się czynników stresu, by w pełni doświadczyć swojej witalności.

Wyeliminowanie czynników stresu lokuje nas jedynie w neutralnym obszarze kontinuum wzrostu/obrony. By w pełni rozkwitnąć, musimy nie tylko wyeliminować czynniki stresu, ale także aktywnie poszukiwać radosnych, miłosnych i spełniających życiowych doświadczeń, by stymulować procesy wzrostu.

Warto pamiętać, że obok umysłu świadomego, mamy także umysł podświadomy.

Umysł świadomy jest kreatywny – to on generuje „pozytywne myśli”. W odróżnieniu od niego umysł podświadomy jest magazynem nagrań bodźców i reakcji pochodzących z instynktu oraz wyuczonych doświadczeń. Umysł podświadomy jest wyłącznie nawykowy…

góra lodowa

Wyuczone zachowania i przekonania przyswojone od innych osób, takich jak rodzice, równieśnicy i nauczyciele, mogę nie wspierać intencji świadomego umysłu. Największe przeszkody w realizowaniu sukcesów, o których marzymy, stanowią ograniczenia zaprogramowane w podświadomości, które nie tylko wpływają na nasze zachowanie, lecz mogą także znacząco wpłynąć na naszą fizjologię i zdrowie. Jak widzieliśmy to już wcześniej, umysł odgrywa potężną rolę w kontrolowaniu biologicznych systemów podtrzymujących nasze życie.

Nie oznacza to jednak, że nigdy nie uda nam się porozumieć z naszą podświadomością, czy też przeprogramować ją i już na zawsze będziemy skazani na kiepskie życie. Umysł jest plastyczny. Dowodem na to są choćby sukcesy psychoterapii.

Na co dzień kluczem do sukcesu mogą być nowe, zdrowe nawyki i wytrwałość w ich kształtowaniu. Pamiętajmy o tym, że zmiany na tak głębokim poziomie dokonują się stopniowo, dlatego trzeba być dobrej myśli i uzbroić się w cierpliwość. Warto też wspomóc się w tym procesie i skorzystać z coachingu, zwłaszcza jeśli wdrażanie nowych postanowień w życie niezbyt nam się udaje.

Dobrze też być obecnym w tu i teraz (trening mindfulness), co pozwoli nam żyć świadomie, pod dyktando naszych intencjonalnych wyborów.

Zdjęcie Bruce’a Liptona pochodzi ze strony: http://www.bochenia.pl/nasze-zdrowie/2011/marzec//nowa-biologia-umysl-ponad-genami.html

___________________________________________________________________________

Spodobał Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz 🙂 Zapraszam Cię również do dołączenia do mojego fanpage’a na Facebooku, a także do obserwatorów na Instagramie.

 

5 komentarzy do “Nowa biologia Bruce’a Liptona

  1. To prawda, że stres działa destrukcyjnie i na nasz umysł i na ciało. Sama niestety tego doświadczyłam. Parę miesięcy temu postanowiłam wprowadzić w swoim życiu rewolucyjne zmiany, w tym zrobiłam sobie 2 miesiące wolnego od pracy na regenerację i rozmowę z samą sobą – co chcę robić, w którym kierunku podążać. Czuję, że dokonałam właściwego wyboru. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Drodzy Autorzy,
Bardzo mi przykro, ale aktualnie, ze względu na duże zmiany w moim życiu prywatnym, nie ma możliwości podjęcia ze mną współpracy.

X