Wczytywanie ...

Dlaczego osiągniesz pisarski sukces?

Czujesz zniechęcenie aktualnym tekstem? A może po raz kolejny dostałaś/eś odmowę z wydawnictwa?

Prawda jest taka, że w pisarskim fachu nietrudno o zwątpienie czy frustrację. Na adepta pióra czeka wiele pułapek na każdym etapie procesu twórczego, a także później – po zakończeniu pracy nad tekstem.

Kiedy ogarnia Cię zwątpienie, masz ochotę rzucić przysłowiowe pióro, a odmowami wydawców możesz wytapetować swoją sypialnię 😉 , przypomnij sobie co Cię skłoniło do pisania, dlaczego właściwie chcesz to robić, jakie marzenia i cele z tym łączysz.

Nie pozwól, aby negatywizm i obawy były Twoimi przewodnikami na twórczej drodze. Skup się na tym, co w pisaniu sprawia Ci radość i satysfakcję, a także na swoich mocnych stronach.

Chciałabym Ci dziś zaproponować ćwiczenie/praktykę, która – mam nadzieję! – podniesie Cię na duchu i doda wiary w to, co robisz. Mam tu na myśli sporządzenie listy pt. „Dlaczego osiągnę pisarski sukces?”.

Z pewnością istnieje wiele argumentów przemawiających za tym, że uda Ci się zrealizować swoje twórcze plany. Wypisz je wszystkie i wracaj do nich w chwilach zwątpienia, zmęczenia czy załamania.

Koronnym argumentem na Twojej liście wcale nie musi być stwierdzenie: „Jestem genialny.” Jeśli tak czujesz, to super 😉, ale jeśli nie, to nie znaczy, że jesteś do niczego. Być może potrzebujesz dłuższej praktyki pisarskiej – zastanów się jakie zasoby, które już masz, pozwolą Ci doskonalić swój warsztat. Może będą to: wytrwałość, cierpliwość, chęć nauki i zdobywania wiedzy, a może jeszcze jakieś inne cechy/możliwości?

Możesz pochwalić się skończoną książką? Wygraną w konkursie literackim? Pozytywnymi opiniami beta-czytelników albo recenzentów? Zainteresowaniem wydawcy? Świetnie! Wszystkie te fakty również możesz wpisać na swoją listę.

Ja także posiadam taki swój spis i sięgam po niego w gorszych chwilach, które, jak sądzę, od czasu do czasu przydarzają się każdemu.

Pamiętaj, że wielu znanych i cenionych pisarzy odnosiło porażki i musiało się mierzyć z wielokrotnym odrzuceniem ze strony wydawców. Jeśli masz ochotę o nich poczytać, zapraszam do tego artykułu – link.

Komentarze do “Dlaczego osiągniesz pisarski sukces?

Dodaj komentarz

Drodzy Autorzy,
Bardzo mi przykro, ale aktualnie, ze względu na duże zmiany w moim życiu prywatnym, nie ma możliwości podjęcia ze mną współpracy.

X