Wczytywanie ...

Jak podjąć decyzję?

Czy czujesz, że stanęłaś na rozdrożu i miotasz się w miejscu, nie wiedząc w którą stronę iść?

Każda z nas miała w życiu sytuacje, w których stawała przed jakimś poważnym dylematem lub bardziej złożonym wyborem. Czasem ciężko nam się zdecydować podczas zwykłych zakupów, a co dopiero jeśli chodzi o istotne życiowe sprawy, takie jak wybór drogi zawodowej, czy partnera.

Jak wobec tego najlepiej podejść do procesu podejmowania decyzji, żeby zakończył się sukcesem, tj. by decyzja została podjęta i przyniosła nam satysfakcję?

Podejmowanie ważnych decyzji jest nieodłącznie związane z poczuciem niepewności. Stres, jaki się przy tej okazji pojawia, świadczy o tym, że dana sprawa jest dla nas istotna. Natomiast umiejętność przewidywania i snucia różnorodnych scenariuszy świadczy o pewnej mądrości. Oczywiście jak we wszystkim, w tym przypadku również warto zachować pewien umiar – nie popadać w przesadne, niekończące się analizy, które nie pozwalają zasnąć ani skupić się na czymkolwiek. W miarę możliwości warto podejść do całego procesu swobodnie – robić przerwy od tematu, które pozwolą naszej podświadomości zasugerować nam właściwe rozwiązania.

 

 

Jak ułatwić sobie proces podejmowania decyzji?

Daj sobie czas. Pośpiech to zły doradca. Nie narzucaj sobie presji, nie porównuj do innych (którzy z łatwością dokonywali podobnych wyborów), bo ta zamiast Ci pomóc, może wywołać w Tobie paraliż decyzyjny.

W procesie podejmowania decyzji niezwykle ważna jest świadomość własnych potrzeb. Część z nas nie ma zbyt dobrego kontaktu z własnym wnętrzem, zwłaszcza jeśli dotychczas skutecznie kierowała nami presja otoczenia. W efekcie możesz mieć wrażenie, że Twoim życiem stresuje ktoś inny, a decyzje dotyczące ważnych życiowych wyborów są podejmowane niejako za Ciebie. W tym wypadku skorzystanie z coachingu będzie dobrym pomysłem, ponieważ odpowiednie pytania mogą być bardzo pomocne w otwarciu się na swój wewnętrzny głos, dotychczas zagłuszany przez żądania innych.

Podejmowanie decyzji może okazać się trudnym procesem z uwagi na rozbieżności między „sercem i umysłem”, czyli między racjonalnym, analitycznym myśleniem, a emocjami, które często korespondują z naszymi pragnieniami. Otwórz się na jedno i drugie i rozważ to, co Ci podpowiadają oba „głosy”, nawet jeśli to, co mówią, wydaje Ci się w pierwszej chwili nie do przyjęcia. Spróbuj wejść z nimi w dialog. Ostatecznie określ swoje priorytety – co w tym momencie jest dla ciebie najważniejsze?

 

 

Często okazuje się, że wybór, jaki przed sobą stawiamy jest zero-jedynkowy, przy czym żadne z rozwiązań nie do końca nas satysfakcjonuje i stąd bierze się trudność związana z podjęciem decyzji. W takiej sytuacji warto pomyśleć o alternatywnych rozwiązaniach i kompromisach. Jeśli waham się między budową domu, a zostaniem w obecnie zajmowanym mieszkaniu, ciekawą opcją byłaby przeprowadzka do apartamentu z dostępem do ogrodu albo budowa domku letniskowego.

I na koniec – pozwól sobie na błędy. Świat się prawdopodobnie od tego nie zwali. Jeśli nie pozwolisz sobie na złą decyzję, narastająca presja może spowodować, że trudno Ci będzie wykonać jakikolwiek ruch albo dokonasz wyboru przypadkowego lub zasugerowanego przez kogoś w twoim otoczeniu.

 

 

Decyzja podjęta

A kiedy już uda Ci się podjąć decyzję… bądź dla siebie wyrozumiała. Nawet jeśli po jakimś czasie okaże się, że droga, którą postanowiłaś podążać kończy się ślepą uliczką albo przywiodła Cię do kolejnego rozdroża, nie rób sobie wyrzutów i nie załamuj się. W trakcie podejmowania decyzji najpewniej nie miałaś wiedzy, ani narzędzi, które masz teraz. Każde doświadczenie czegoś nas uczy, spróbuj więc je docenić i wyciągnąć z niego wnioski na przyszłość.

 

W jaki sposób coaching może pomóc?

Dzięki pracy coachingowej łatwiej Ci będzie spojrzeć na stojące przed Tobą wyzwanie z innej perspektywy i nabrać do niego nieco dystansu, co pomoże zredukować stres i poczucie presji. Do tego, poprzez ten rodzaj pracy prościej będzie Ci dotrzeć do własnych pragnień i potrzeb, uszeregować priorytety i zaakceptować swoje wybory.

Masz obawy, że narzucę Ci swoje zdanie lub przytłoczę presją podjęcia wyboru? Nic z tych rzeczy. Coaching niczego nie narzuca –  nie spodziewaj się więc rozmowy motywacyjnej, lecz dialogu, w którym to Ty mówisz, a ja zadaję pytania. Na spokojnie, bez ciśnienia. Serdecznie zapraszam 🙂

 

Zdjęcia: unsplash.com

___________________________________________________________________________

Spodobał Ci się ten artykuł? Będzie mi bardzo miło, jeśli go udostępnisz lub skomentujesz 🙂 Zapraszam Cię również do dołączenia do mojego fanpage’a na Facebooku, a także do obserwatorów na Instagramie.

 

11 komentarzy do “Jak podjąć decyzję?

  1. Bardzo wartościowy wpis. Nienawidzę podejmować decyzji i zawsze, kiedy mam to zrobić, dostaję migreny. Nawet kiedy chodzi o wybór filmu w kinie. Niektórzy są zbudowani tak, że czują, że ich decyzje zawsze będą dla kogoś niewygodne. To trochę straszne, bo w życiu trzeba sobie pozwolić czasem na bycie egoistą. Osobiście w przypadku trudnych decyzji zwykle radzę się najbliższych – nie relacjonuję problemu wszystkim wokół, ale proszę o bezstronną poradę 2-3 najbliższe osoby. Zwykle pomaga mi to spojrzeć na problem z zewnątrz i łatwiej podejmuję decyzję 🙂

  2. Takie pytania kojarzą mi się trochę z amerykańskimi terapiami z filmów. Chociaż według nich to zdecydowanie działa (sama jeszcze nie miałam przyjemności spróbować).

  3. Zawsze, gdy nie wiem co zrobić, robię listę argumentów za i przeciw i daję sobie 2 dni na spokojne podjęcie decyzji.

  4. Jestem właśnie przed podjęciem bardzo ważnej decyzji w moim życiu. Wrócić do ojczyzny czy zostać za granicą. Od kilku miesięcy przygotowuję się do tego i nie potrafię powiedzieć ostatniego słowa. Nie ukrywam, że chciałabym, aby wszystko rozwiązało się samo 😀

Dodaj komentarz

Drodzy Autorzy,
Bardzo mi przykro, ale aktualnie, ze względu na duże zmiany w moim życiu prywatnym, nie ma możliwości podjęcia ze mną współpracy.

X