Wczytywanie ...

Konstruowanie fabuły powieści za pomocą Schematu trzech aktów

Tworzenie fabuły stanowi jedno z trudniejszych wyzwań podczas pisania powieści. By ułatwić sobie to zdanie, możemy posiłkować się jednym z najpopularniejszych schematów fabularnych, jakim niewątpliwie jest Schemat trzech aktów.

Zakłada on, że każda opowieść składa się z trzech części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Z kolei każdy z tych etapów złożony jest z mniejszych fragmentów – punktów fabularnych, w których mają miejsce wydarzenia określonego typu, np. punkt zwrotny, zmagania bohatera z pomniejszymi przeszkodami, czy kulminacja, która obejmuje ostateczne starcie z danym „problemem” (rozwiązanie konfliktu powieści).

Poniższa grafika ilustruje wszystkie elementy schematu trzech aktów:

W akcie I zanurzamy się w klimat opowieści i zapoznajemy z bohaterem w jego naturalnym środowisku. Otrzymujemy sporo informacji, które mają za zadanie zachęcić nas do dalszego czytania (złapanie czytelnika na haczyk, nawiązanie z nim relacji). Między aktem I i II znajduje się pierwszy punkt zwrotny, który wywraca życie bohatera do góry nogami. Stanowi on punkt wyjścia do dalszych przygód protagonisty, który w akcie II mierzy się z różnymi przeszkodami, szukając rozwiązań swojego problemu. Ostatecznie bohater konfrontuje się z antagonistą (mniej lub bardziej materialnym) i problem zostaje rozwiązany (w taki czy inny sposób) w akcie III.

Przykład

Poniżej znajdziesz rozpiskę poszczególnych elementów Schematu trzech aktów na przykładzie „Króla Lwa” 😊

Dodatkowe wskazówki

Oczywiście powyższy schemat to pewne uogólnienie, punkt wyjścia. Zastosowanie struktury trzech aktów jest czymś w rodzaju postawienia fundamentu, stworzenia rdzenia, który porządkuje i organizuje wydarzenia w książce i nadaje im ciąg przyczynowo-skutkowy. W miarę jak będziemy snuli naszą opowieść, w historii mogą pojawiać się różnego rodzaju odnogi (luźne wątki) czy retrospekcje, które (na pozór) nie do końca wpisują się w omawiany schemat.

Pamiętaj jednak, że niezależnie od zastosowanej struktury fabularnej, sercem każdej historii są jej bohaterowie, dlatego poświęć szczególną uwagę ich kreacji, zwłaszcza motywacjom i dążeniom. To konflikty, w które uwikłane są postacie napędzają fabułę i budują napięcie w powieści.

Zanim rozpoczniesz pracę nad książką, zadaj więc sobie pytanie z czym będą zmagać się Twoi bohaterowie i co sprawi, że będzie to dla czytelnika emocjonujące (o jaką stawkę toczy się gra)? W jaki sposób planujesz wzmacniać napięcie, tak by odbiorca nie mógł się oderwać od lektury i by martwił się o wykreowane przez Ciebie postacie? Jaką przemianę wewnętrzną przejdą Twoi bohaterowie?

Zastanów się również co chciałabyś/chciałbyś, żeby czytelnik wyniósł w Twojej historii. Mam tu na myśli pewne refleksje, które wykraczają poza ramy fabularne. Jakie mądrości / wglądy / idee pragniesz przekazać swoim tekstem? Jakie odczucia chciał(a)byś wywołać w czytelniku?

Więcej wskazówek znajdziesz w tym wpisie.

Zachęcam Cię również do zapoznania się z innym, równie popularnych schematem fabularnym, czyli Podróżą bohatera Josepha Campbella. Jego szczegółowe omówienie znajdziesz w tym linku.

Natomiast więcej wskazówek na temat tworzenia bohaterów znajduje się m.in. tutaj.

3 komentarzy do “Konstruowanie fabuły powieści za pomocą Schematu trzech aktów

Dodaj komentarz

Drodzy Autorzy,
Bardzo mi przykro, ale aktualnie, ze względu na duże zmiany w moim życiu prywatnym, nie ma możliwości podjęcia ze mną współpracy.

X