Wczytywanie ...

Jak krok po kroku stworzyć fabułę powieści?

W poprzednim artykule rozpoczęłam obszerny temat planowania książki. Na plan powieści składa się m.in. kreacja ciekawych bohaterów, stworzenie klimatycznego miejsca akcji i oczywiście szkic fabuły. Ostatnio opisałam sposoby na tworzenie postaci oraz lokalizacji, natomiast ten wpis w całości poświęcony będzie budowaniu fabuły.

Pssst, jeśli masz ochotę możesz obejrzeć także wersję video (fragment webinaru, w którym omawiam elementy planu powieści. Jeśli chcesz od razu przeskoczyć do fabuły, zacznij od ok. 5 minuty i 30 sekund) 😉

Dla jasności – fabuła (łac. fabula „bajka, opowiadanie”) jest niczym innym, jak po prostu ciągiem wydarzeń, w których znajduje/ą się bohater/bohaterowie.

Od czego zacząć? (metodyka pracy)

Mapa myśli

Dobrym pomysłem, od którego można zacząć szkic fabuły jest stworzenie mapy myśli. Być może spotkałaś/eś się już wcześniej z tą metodą. Chodzi o hasłowe wypisanie skojarzeń i zaznaczenie ich wzajemnych powiązań.

Ponadto możesz wynotować sobie pomysły na wszystkie luźne sceny, jakie przyszły Ci do głowy w związku z nowym projektem.

Pracę nad fabułą najlepiej zacznij od początku, tzn. od zawiązania akcji i zastanów się w jakim miejscu i w jakich okolicznościach czytelnik będzie miał okazję zetknąć się z bohaterami Twojej książki? Jak chcesz rozpocząć tę historię? Jak widzisz jej koniec?

Następnie spróbuj wypełnić jak najdokładniej przestrzenie pomiędzy wynotowanymi luźnymi scenami, ukierunkować całą opowieść, połączyć ze sobą poszczególne wątki, podkreślić motywy itd.

Schematy fabularne

Generalnie nie jest chyba dla nikogo żadną tajemnicą, że każda historia składa się z trzech części (podobnie jak szkolne wypracowania): wstępu, rozwinięcia oraz zakończenia.

Poszczególne zdarzenia, wchodzące w skład naszej fabuły muszą mieć związek przyczynowo – skutkowy, tzn. muszę wynikać jedne z drugich. Unikaj więc przypadkowych scen, które niewiele wnoszą do całości.

W pracy nad fabułą możesz posiłkować się którymś z istniejących schematów fabularnych, rozpisując sobie zaplanowane wydarzenia na poszczególne elementy. Dwa najpopularniejsze to Schemat trzech aktów oraz Podróż bohatera / monomit Jospeha Campbella, na którym skupię się w tym artykule.

Warto przyjrzeć się teorii, ale jestem przekonana o tym, że tak naprawdę już ją znasz. Po wszystkich przeczytanych w życiu książkach, wysłuchanych historiach, czy obejrzanych filmach, mamy to we krwi. Przyznam szczerze, że o monomicie Campbella dowiedziałam się przypadkiem kilka lat temu. Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że nie znając schematu Podróży bohatera odtworzyłam ją w 100% w jednej ze swoich książek!

Dlatego też nie musisz trzymać się kurczowo teorii. Traktuj struktury fabularne raczej jak drogowskaz i jak pomoc, a nie jak wyrocznię.

Podróż bohatera / monomit Jospeha Campbella w skrócie.

Na początku historii poznajemy bohatera w jego naturalnym środowisku. Szybko zostaje on jednak wytrącony ze swojej strefy komfortu. Po przezwyciężeniu oporu, wyrusza na wyprawę (nie musi być to podróż w sensie dosłownym, chodzi po prostu o to, że w życiu postaci dzieje się coś nowego). Protagonista pokonuje różne przeciwności losu, przeżywa moment kryzysu, lecz w końcu odnosi zwycięstwo. Finalnie bohater wraca z wyprawy do swojego domu, bogatszy o dobra (materialne lub niematerialne), które wnoszą coś do życia jego lub społeczności.

Podróż bohatera na przykładzie.

Typowym przykładem podróży bohatera są, np. powieści „Hobbit” i „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena.

Mniej typowym (bez podróży w sensie dosłownym) – mój ukochany Harry Potter. Dlatego też na tym przykładzie rozpiszę cały monomit krok po kroku:

Pssst – TUTAJ możesz pobrać PDF-a ze schematem Podróży bohatera na przykładzie Harry’ego.

A jeśli ciekawi Cię inny schemat fabularny (Struktura trzech aktów), zapraszam do tego wpisu.

Możesz również przyjrzeć się różnym typom fabularnym i sprawdzić napięcie w swoim tekście, w tym wpisie.

Zdjęcia podróży pochodzą ze strony unsplash.com.

3 komentarzy do “Jak krok po kroku stworzyć fabułę powieści?

Dodaj komentarz

Drodzy Autorzy,
Bardzo mi przykro, ale aktualnie, ze względu na duże zmiany w moim życiu prywatnym, nie ma możliwości podjęcia ze mną współpracy.

X