Wczytywanie ...

Jak sobie radzić z brakiem skupienia podczas pisania?

Domykanie pętli myślowych

Każdemu z nas od czasu do czasu zdarzają się dni, w których bardzo ciężko skoncentrować się na pisanym tekście. Moim zdaniem w takich chwilach warto po prostu zrobić sobie przerwę.

Jeśli jednak przytrafia nam się to dosyć często, można wspomóc się metodą proponowaną przez Artura Króla, polegającą na domykaniu pętli myślowych. Jak to działa? Na kartce, np. w zeszycie zapisujemy sobie sprawę albo sprawy, które zaprzątają nasze myśli, a następnie kolejny krok, jaki byśmy chcieli zrobić w związku z tym. Może to być coś bardzo prostego, np. jutro zadzwonię do siostry i zapytam jej o zdanie. Zapisujemy to i odkładamy. Trywialne? W większości przypadków okazuje się, że to wystarczy, by mózg odpalił obwód „koniec” i skończył pętlę myślową.

 

Pomodoro

Popularną metodą pomocną w skupieniu uwagi, która sprawdza się w przypadku wielu osób, jest Pomodoro. Inspiracją dla niej był kuchenny czasomierz w kształcie pomidora. Technika polega na tym, że ustawia się minutnik na 25 minut i zabiera do pisania. Po upływie tego czasu (sprintu) nastawiamy czasomierz na 5 minut i robimy sobie krótką przerwę. Jeśli pracujemy dłużej, tzn. kilka godzin, po czterech takich cyklach planujemy 25 minut przerwy, które możemy przeznaczyć, np. na posiłek albo mały spacer.

Zasada jest taka, że kiedy minutnik odlicza czas pracy, skupiamy się jedynie na pisaniu. Wyłączamy wszystkie rozpraszacze, np. telefon czy internet i robimy jedną rzecz na raz. Po upływie tych 25 minut, w czasie 5-minutowej przerwy możemy zajmować się wszystkim poza pisaniem.

Technika Pomodoro pomaga skoncentrować się na danej czynności, ponieważ 25 minut jest optymalnym czasem, by utrzymać skupienie na jednym zadaniu, a dzięki krótkim przerwom możemy to powtarzać.

Techniki relaksacyjne

Jeśli naszemu codziennemu życiu towarzyszy dużo stresu, warto skorzystać z technik relaksacyjnych. Stosowane regularnie, dają naprawdę wymierne efekty i pomagają uporać się z permanentnym napięciem oraz natłokiem myśli. Ponadto poprawiają koncentrację oraz zwiększają kreatywność.

 

Mam nadzieję, że wyniosłaś/eś z tego artykułu coś dla siebie. Jeśli potrzebujesz więcej skutecznych narzędzi, by poprawić skupienie podczas pisania, zajrzyj tutaj.

A może masz jakieś swoje sprawdzone sposoby na zwiększenie koncentracji? Jeśli tak, podziel się, proszę, w komentarzu 😊

Zdjęcia pochodzą ze strony: unsplash.com

Komentarze do “Jak sobie radzić z brakiem skupienia podczas pisania?

Dodaj komentarz

Drodzy Autorzy,
Bardzo mi przykro, ale aktualnie, ze względu na duże zmiany w moim życiu prywatnym, nie ma możliwości podjęcia ze mną współpracy.

X