Wczytywanie ...

ŻYCIE ZDROWIE KREATYWNOŚĆ

Wspólnie poszukajmy drogi do wewnętrznej harmonii

Coaching

 

„Jeśli doprowadzisz do porządku własne wnętrze, to, co na zewnątrz samo ułoży się we właściwy sposób.”
– E. Tolle

Czym coaching nie jest?

Niestety coaching często mylony jest z pompatycznymi mowami motywacyjnymi w stylu „Jesteś zwycięzcą!” i zasypywaniem klienta radami z cyklu „Jak żyć?”.

Czym jest coaching?

Coaching jest przyjazną rozmową na partnerskich warunkach. W czasie wspólnej pracy wskazuję Ci obszary Twojego życia, na które masz wpływ i na których możesz się skupić, żeby zrealizować swoje zamierzenia. Coaching nie oznacza szukania i narzucania Ci właściwego rozwiązania, a raczej pomoc w odnalezieniu Twojej własnej drogi. Ja jako coach mam być towarzyszem na tej drodze, wspierając Cię w procesie dokonywania zmian, np. pracując z Tobą nad zmianą przekonań, nawyków itp.
Moją rolą jako coacha, jest zadawanie pytań i proponowanie ćwiczeń, które mają na celu skłonić Cię do refleksji i generować pomysły. Narzędzia coachingowe rodzą możliwość przyjrzenia się sprawom z zupełnie innej pespektywy, której wcześniej nie dostrzegaliśmy.

„Zauważyłam, że odpowiedzi zaczyna udzielać dopiero człowiek, przed którym zostanie postawione konkretne pytanie. I dopiero wtedy uruchamia się w nim mechanizm poszukiwania rozwiązania. Dlatego jeżeli nigdy nie zadałeś sobie na głos żadnego ważnego pytania, to nie mogłeś dostać odpowiedzi. Każdy z nas jest Mędrcem, który zna odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące własnego życia. Ale rzadko kto zadaje sobie pytania, żeby się tego dowiedzieć. I tylko dlatego jest zagubiony. Nie dlatego, że brak mu odpowiedzi, ale dlatego, że brak mu pytań. Bo odpowiedzi nosi w sobie.”
– Beata Pawlikowska

 

 

Coaching zdrowia (health coaching)

Coaching zdrowia, jak sama nazwa wskazuje skupia się na obszarze zdrowia. Praca coachingowa koncentruje się więc wokół aspektów życia i przeżywania, które mogą powodować dolegliwości fizyczne lub po prostu złe samopoczucie. Są to często obszary na pierwszy rzut oka nie związane bezpośrednio ze zdrowiem, np. praca zawodowa, czy życie rodzinne.

Brak reakcji na standardowe leczenie lub nawracanie dolegliwości stanowią sygnał, że choroba może mieć podłoże psychosomatyczne. Zdarza się, że na poziomie podświadomym dana osoba wcale nie chce wyzdrowieć, ponieważ choroba daje jej istotne korzyści, np. rentę oraz zainteresowanie bliskich. Dopiero likwidacja blokad w pewnych sferach i zrozumienie prawdziwych przyczyn dolegliwości, umożliwia otworzenie się na leczenie.

„Myśli, czyli energia umysłu, wpływają bezpośrednio na to, jak fizyczny mózg kontroluje fizjologię cała.”
– Bruce Lipton

O tym jak silny wpływ mają nasze umysły i emocje na ciało świadczy chociażby efekt placebo i jego odwrotność, czyli efekt nocebo. Dla umysłu wyobrażenia są rzeczywistością. Wystarczy pomyśleć o tym jak nasze ciało reaguje na wizualizację cytryny – automatycznie zaczynamy produkować więcej śliny. Nietrudno więc zgadnąć jak istotne oddziaływanie na zdrowie mogą mieć destruktywne przekonania, wyparte uczucia i niesprzyjające schematy myślowe. Oczywiście nie zawsze przyczyna dolegliwości leży w naszej psychice, jednak badania pokazują, że może się tak dziać w bardzo wielu przypadkach.

W czym może pomóc coaching zdrowia?

 • w zrozumieniu głębszych przyczyn swoich dolegliwości (psychosomatyka)
 • w stworzeniu konkretnego planu zadbania o swoje zdrowie
 • w eliminacji złych nawyków (palenie, słodycze itp.)
 • w radzeniu sobie ze stresem
 • w gospodarowaniu swoją energią witalną

Osobiście postrzegam zdrowie nie jako zero-jedynkowy stan, lecz jako pewien proces przemieszczania się na szerokiej skali kontinuum. Ogólnym celem coachingu zdrowia jest dążenie do przesuwania się na tej skali w kierunku jak najlepszego samopoczucia i harmonii.
 
 

 

Coaching życiowy (life coaching)

Life coaching koncentruje się wokół osiągania celów osobistych w różnych dziedzinach życia. Przykładowo może się skupiać wokół takich tematów jak:

 • wypalenie zawodowe
 • życiowy chaos, brak kontroli nad rozkładem dnia, poczucie przytłoczenia obowiązkami, permanentne zmęczenie
 • zmiana nawyków
 • podejmowanie trudnych, życiowych decyzji (np. dotyczących pracy zawodowej lub życia osobistego), dokonywanie zmian w życiu
 • podejmowanie działania, przed którym coś Cię blokuje.

 
 

 

Coaching twórczości

Coaching twórczości to rodzaj coachingu dedykowany dla osób zajmują się artystyczną lub kreatywną pracą. Sama od wielu lat piszę, więc doskonale rozumiem specyfikę procesu twórczego. Pisanie, malowanie, fotografowanie, rękodzieło, czy innego rodzaju kreatywna praca jest zajęciem bardzo wymagającym. Twórca zmaga się na co dzień z wieloma wyzwaniami, począwszy od tych bardziej przyziemnych, takich jak organizacja czasu, czy działania promocyjne, po bardziej subtelne, odzwierciedlające głębię i złożoność procesu twórczego, który wymaga pewnej przestrzeni, otwartości, wiary i zaufania… Na różnych etapach kreatywnej pracy mogą pojawiać się blokady, znacznie utrudniające lub nawet uniemożliwiające jej ukończenie. Jednym z najtrudniejszych wyzwań jest konfrontacja z oceną, zwłaszcza negatywną.
 
W czym może pomóc coaching twórczości?

 • w wyjściu do świata, w dzieleniu się owocami swojej twórczej pracy z innymi ludźmi,
 • w pokonaniu blokady twórczej,
 • w radzeniu sobie z krytyką,
 • w zarządzaniu swoją twórczą energią i szukaniu inspiracji,
 • w mobilizowaniu do pracy i lepszej organizacji swojego czasu,
 • w planowaniu działań promocyjnych/marketingowych.